Bosnian Arabic Bulgarian English German Italian Macedonian Russian Slovenian Spanish Turkish
Как лечить гастрит быстро. Как лечить гастрит желудка дома. Как лечить гастрит народными средствами. Лечение и профилактика кариеса. Быстрая профилактика кариеса зубов. Профилактика кариеса у взрослых. Питание во время беременности. Какое правильное питание во время беременности. Режим питания во время беременности. Почки симптомы болезни. Главные признаки болезни почек. Питание при болезни почек. Как доставить удовольствие девушке. Как доставить девушке больше удовольствия днем. Как доставить максимум удовольствия девушке. Грудные мышцы в домашних условиях. Быстрые домашние упражнения для грудных мышц. Тренировка грудных мышц. Йога для начинающих видео. Качественная йога для беременных. Уроки йоги для начинающих. Народное лечение простата. Главные средства лечения аденомы простаты. Лечение простатита и аденомы простаты.

Klikni 'Sviđa mi se' i prati nas na Facebook-u!

Razmnožavanje maline izdancima i korenovim reznicama

malinjak ila4fs4fhgrewCrvena malina se razmnožava izdancima ili korenovim reznicama. Izdanci se obrazuju nad podzemnim izdancima ili na mladim žilama. Za razmnožavanje korenova reznica treba da ima bar jedan pupoljak, a bolje je ako sadrži 2 do 3 pupoljka. Korenove reznice treba da imaju dosta žila, s prečnikom od 2 do 4 mm.

Crna i purpurna malina razmnožavaju se ožiljavanjem vrhova izdanaka, kao i kupina bez bodlji. U toku vegetacije vrh izdanka se savije, stavlja u jamicu i pokriva slojem zemlje koja treba da je rastresita i vlažna. Posle mesec dana na zatrpanom delu izdanka razviju se žile i do jeseni izdanak se dobro ožili. Izdanci se otkopavaju, vade i koriste se za sađenje.

Proizvodnju izdanaka malina ne treba obavljati u rodnim zasadima malina, već u posebno zasnovanim malinjacima koji su namenjeni samo za razmnožavanje izdanaka.

U rodnim zasadima praktično je nemoguće očuvati čistu sortu, jer neobrani plodovi otpadaju, seme maline klija, pa se u rodnom zasadu mogu naći i spontani sejanci, a posebno što postoji mogućnost širenja bolesti štetočine, a naročito virusnih oboljenja.

Za proizvodnju izdanaka, u posebnim malinjacima, treba obezbediti ove uslove: identičnost sorte i da nije zaražena bolestima i štetočinama.

Zemljište za podizanje posebnih malinjaka-matičnjaka u kome se stvaraju sadnice (izdanci) maline treba da je rastresito, plodno i umereno vlažno. Matičnjak treba da je udaljen od proizvodnih zasada malina i izdeljen na blokove. Jedna sorta se sadi u jednom bloku, a između blokova je rastojanje najmanje 6m. U bloku se malina sadi na rastojanju od 60cm u redu i na 2-3 m između redova, što zavisi od bujnosti sorte i mehanizacije.

Posađene izdanke maline treba skratiti na 2-3 dobro razvijena pupoljka. U ovakvom zasadu ne dozvoliti izbijanje rodnih grančica i uništavati cvetne pupoljke i cvetove. Matičnjak maline može uz normalnu negu da se koristi za proizvodnju izdanaka u toku 3 do 4 godine. Proizvodnja po hektaru kreće se od 100.000 do 500.000 sadnica godišnje. Može biti veoma unosno razmnožavati malinu, jer ovaj posao donosi visok prihod.

(izvor: PSSS)


Nasumični sadržaj