Bosnian Arabic Bulgarian English German Italian Macedonian Russian Slovenian Spanish Turkish
Как выбрать внешний диск. Внешний жесткий диск как выбрать самый подходящий. Какой внешний диск выбрать. Какой принтер выбрать. Какой выбрать лазерный принтер сегодня. Какой цветной принтер выбрать. Готовые программы на java. Изучаем java с нуля быстро. Как начать программировать на java. Бесплатные игры для планшетов android. Качественный samsung android планшет. Планшет android цена. Отдых в турции отели. Самый лучший отдых в турции. Отдых в турции отели цены. Wow дк гайд. Лучший wow фрост дк гайд. Wow дк танк гайд. Рабочие программы на языке python. Изучаем python с нуля. Язык python для начинающих. Бесплатые плагины для Joomla. Скачать joomla плагины бесплатно. Где скачать самые последние плагины на joomla.

Klikni 'Sviđa mi se' i prati nas na Facebook-u!

Oblici poljoprivredne proizvodnje: Organska proizvodnja naspram konvencionalne

organska poljoprivreda il 654dEU svijetu je, u praksi i teoriji, a pod okriljem koncepta održivog razvoja, prisutan čitav niz oblika poljoprivredne proizvodnje, sa puno dodirnih tačaka, ali i sa sopstvenim specifičnostima, te tako i sa različitim nazivima. Tako se u svijetu i našem okruženju popularišu organska, biodinamička, prirodna ili naturalna, biološka, ekološka i niz drugih vidova poljoprivredne proizvodnje.

Najčešće prisutan model jeste organska poljoprivreda, čiji naziv ukazuje da se čitav sistem proizvodnje posmatra kao jedna cjelina, kao 'organizam' i upućuje na osnovnu različitost u odnosu na konvencionalnu poljoprivredu, a to je upotreba organskih materija umjesto vještačkih i hemijskih sredstava (mineralna đubriva, pesticidi, stimulatori rasta, antibiotici,...) u proizvodnom procesu.

Sa prefiksom ekološka poljoprivreda dopunjuje se značenje i suština novog oblika poljoprivredne održive proizvodnje, jer se naglašava poštovanje ekoloških principa, očuvanja prirodne ravnoteže i zaštite i očuvanja ekosistema. Poštovanje čovjeka i njegovog prava na kvalitetnu i zdravstveno bezbjednu hranu i odgovoran odnos prema prirodnim resursima, posebno zemljištu, i životnoj sredini, uspostavljanje ekološke ravnoteže i očuvanje biodivreziteta stavljeni su na vrh liste prioriteta proizvođača, daleko iznad profita i brzog sticanja koristi.

Pravila i norme od važnosti za uspostavljanje organske poljoprivrede definisani su Zakonom o organskoj proizvodnji i nizom podzakonskih akata.  Jedini način da se ozbiljno pristupi ovom obliku poljoprivredne proizvodnje jeste kroz proces certifikacije, koga sprovodi nekoliko ovlašćenih certifikacionih kuća, a čije poštovanje vodi ka dobijanju certifikata i mogućnosti nastupanja na tržištu sa jasno obilježenim, organskim proizvodom.

Organska poljoprivreda se, u osnovi, zasniva na sličnom sistemu proizvodnje kao i konvencionalna, uz izvjesne modifikacije klasičnih agrotehničkih mjera i metoda uzgoja životinja. U sistemu organske biljne poljoprivrede posebno se naglašava uloga plodoreda i insistira na njegovom poštovanju, jer je to jedna od preventnih mjera u borbi protiv prouzrokovača bolesti, štetočina i korova, a doprinosi i boljem stanju zemljišta. Đubrenje se, kao agrotehnička mjera, ne isključuje, ali se mineralna đubriva zamjenjuju đubrivima organskog porijekla, kakvi su: stajnjak, kompost, zelenišno, čija primjena ima za cilj ne samo obezbjeđenje hranidbenog fonda biljkama nego i oplemenjivanje zemljišta i pospješivanje njegove biološke aktivnosti. U tu svrhu se preporučuju i mikrobiološki preparati, čija je primjena poželjna i u konvencionalnoj poljoprivredi. Standardna sredstva za zaštitu biljaka i suzbijanje korova se takođe mijenjaju sredstvima prirodnog porijekla, ali je, i u slučaju zaštite i u slučaju đubrenja, kao agrotehničkih mjera, u posebnim situacijama, po odobrenju inspektorata, dozvoljena primjena nekih od sredstava za ove namjene, a iz konvencionalnog sistema gajenja.

Upravo iz razloga uspješnosti, u organskoj poljoprivredi se popularišu autohtone sorte poljoprivrednog bilja i domaće rase stoke, jer je njihova prilagođenost određenom području, sa svim njegovim edafskim i klimatskim karakteristikama, bolja, kompeticija sa korovima uspješnija, a tolerantnost na prouzrokovače bolesti i štetočine, svojstvenim za to područje, veća. 

(Izvor: Poljoprivreda Niša; Prilagodio: AGRO-EKO Magazin)

 VEZANI TEKST:

Organska proizvodnja: Kojim prirodnim preparatima možete zaštitit usjeve?

Napomena: Ukoliko želite biti redovno informisani o sadržajima AGRO-EKO Magazina, podržite nas Vašim like-om na naš FB Fanpage. Hvala!

{facebookpopup}

 


Nasumični sadržaj