Oboljenje suncokreta - bijela trulež
Bijela trulež suncokreta (Sclerotinia sclerotiorum ) je oboljenje suncokreta rašireno u svim reonima gajenja ove biljke. U vlažnim godinama zaraze se kreću od 15-20, pa i 50 %. Ovaj patogen je polifagni parazit. Napada sve organe suncokreta u svim fenofazama njegovog razvoja. U zavisnosti od fenofaze razvoja suncokreta u kojoj je biljka napadnuta, razlikuje se nekoliko oblika bijele truleži.
Zaraženo sjeme odnosno klijanici brzo propadaju. Kod mladih biljaka nastaju vlažna trulež i nekroza tkiva.
Prvi simptomi bolesti se ispoljavaju u vidu gubljenja turgora listova. Bolest počinje od prizemnog dijela stabla. Na oboljelim dijelovima biljaka dolazi do odumiranja tkiva i ono dobija mrko-braon boju. U vlažnim uslovima, formira se gusta bijela navlaka od micelije. Bolest redovno prstenasto zahvata stablo a biljka veoma brzo vene i ugine.
Pred kraj vegetacije gljiva obrazuje tamnomrke sklerocije u okviru zaraženih dijelova biljaka. Stabljična forma bijele truleži se javlja u vrijeme porasta biljaka. Zaraza se ostvaruje preko lisne drške na mjestima gde su list ili lisna drška bili oštećeni. Zaraženi dijelovi dobijaju svetlomrku boju i na njima, se u vlažnim uslovima,formiraju bjeličasta gusta micelija i crne sklerocije parazita. Usljed razaranja tkiva, dolazi do lomjenja stabla na mjestu zaraze.
Bijela trulež glavica se javlja krajem cvjetanja i nalivanja zrna. Na donjoj strani glavice nastaju mrke, ugnute pjege, čiji se obim brzo povećava. Zaraženo tkivo u okviru pjega se razmekšava i počinje da truli. Sklerocije predstavlaju osnovni izvor inokuluma, koji se uglavnom održava u zemljištu. U znatno manjoj mjeri sklerocije se prenose i sjemenom. Sklercije mogu da sačuvaju vitalnost u zemljištu 3-7 godina.
Mjere zaštite: Kvalitetna dorada i dezinfekcija sjemena, obavezna primjena dugoročnog plodoreda
(Izvor: AGRO INFOTEL; prilagodio: AGRO-EKO Magazin)