Uočeno prisustvo arsena, cinka, žive i olova u tlu i proizvodima, federalni Zavod za poljoprivredu nema sa čime uporediti rezultate kontaminiranosti domaće hrane
Nakon majskih poplava, na području Sarajevskog, Teničko-dobojskog i Tuzlanskog kantona je, ispitivanjem zemljišta i proizvoda, utvrđeno prisustvo teških metala – arsena, olova, cinka i žive. Ukoliko se u organizam unose tokom dužeg vremenskog perioda, ovi metali mogu izazvati štetne posljedice po zdravlje organizma. Nadležni su poručili da razloga za paniku – nema.
Međutim, u samoj praksi ne vlada optimizam. Tako npr Ramo Osmanović, poljoprivrednik iz okoline Sarajeva, tokom majskih poplava ostao je bez 80 posto usjeva, a ono što je ostalo – ni sam ne zna da li je za konzumaciju. Iskreno, strah me je. Ko zna šta u zemlji ima, niko nikad nije dolazio da nešto ispita, samo govore da treba sto godina da se očisti tlo. Ko će to doživjeti? – pita se Osmanović.
Zavod za poljoprivredu FBiH i i Federalni pedološki zavod vršili su testiranje i uzimali uzorke tla i proizvoda na Sarajevskom, Tuzlanskom i Zeničko-dobojskom kantonu. Na pojedinim lokacijama uočeno je prisustvo teških metala kao što su olovo, arsen, cink i živa. Svi proizvodi u kojima su pronađeni teški metali morali su biti uništeni.
"Meni je žao što nismo imali sistemska ispitivanja u prethodnom periodu pa da sada sa stručnog aspekta možemo da kažemo da je to područje odnosno taj biljni materijal kontaminiran u tom i tom periodu", kazao je Esad Brković iz federalnog Zavoda za poljoprivredu.
"Ako se pojave enormne količine određenog teškog metala mi ćemo preporučiti i mjere remedijacije. Postoji više načina remedijacije zemljišta i to su sve skupe mjere" kaže Ejub Trako, Zavod za argopedologiju FBiH.
Iz nadležnih institucija koje su vršile analize kažu kako su rezultate dostavile opštinama koje su trebale djelovati i upoznati stanovništvo sa mogućim rizikom.
Građani su zbunjeni i zabrinuti. Kako da znaju koje je povrće od tog, što im se nudi – kontaminirano? Hajrudin Bećirović sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu navodi da je problem sa teškim metalima u organizmu, bilo oni prisutni u organizmu ljudi ili životinja, jeste što oni izazivaju tako nespecifične promjene koje nisu karakteristične za te teške metale
Nadležni, osim što pozivaju na oprez – mogu samo preporučiti da se izvrši dezinfekcija zemljišta i da se sade kulture koje apsorbuju metale!
(Izvor: BHT1 / obradio: AGRO-EKO Magazin)