Nenormalna životna stanja pčelinjih zajednica
Jedna preporuka za one koji počinju ili koji su sada počeli radom sa pčelama i uzgajanja istih:
Pod nenormalnim životnim stanjem podrazumeva se:
- gladovanje
- grabež
- trutavost
Ova stanja nastaju zbog raznih grešaka u ishrani i nezi. Ali, tome možemo dodati i izrojavanje koje je isto posledica neumešnog gajenja pčela.
Za razliku od zaraznih bolesti, nenormalna stanja se ne prenose sa jedne pčelinje zajednice na drugu, ali i ta stanja nanose velike gubitke kod pčelinjih zajednica u pčelinjacima. Sem toga nenormalna stanja kao neinfektivne bolesti, mogu doprineti i potpomoći da dođe do pojave zaraznih bolesti. Tako se preko grabeži prenose sve vrste zaraznih bolesti i varoe, ako iz košnice obično slabe bolesne u kojoj se javlja grabež pčele pokupe sve i raznesu u svoje košnise gde se automatizovano bolest širi. Čak se može dogoditi da se napadnute pčele ne brane, već se prilagode pčelama koje napadaju i sa njima odu u njihovu košnicu. Obično jake pčelinje zajednice idu u grabež, tako i dolazi do one čuvene rečenice:"Bila je najača na pčelinjaku a propala, ili obolela!"
Gladovanje smanjuje prirodnu zaštitu pčelinog organizma, izaziva slabljenje i tada dolazi do evropske truleži ili krečnog legla.
Trutavost je kada počinje izleganje trutova jer su lažne matice u pitanju, to društvo tokom vremena postaje objekat grabeži, istu zajednicu treba na vreme uočiti, i istu ili istresti ili pripojiti, u zavisnosti kada je primećena trutavost.
Čuvanje pčelinjih zajednica da ne zapadnu u ova nenormalna stanja je jedna od najbitnijih uslova sačuvanja društva od zaraznih bolesti ili protiv jedne ili druge pojave zaraze da li pčela ili legla.
Uspešnost suzbijanja nenormalnih stanja je dobra teoretska i praktična osposobljenost pčelara.
A da ne dođe do toga treba raditi ovako!!!
http://agroeko.net/index.php/agro-teme-clanci/883-nenormalna-zivotna-stanja-pcelinjih-zajednica#sigProGalleriae587e2c3d3
(Slobodan Jevtić / AGRO-EKO Magazin)