Kako uzgojiti limun i grejpfrut u saksiji
Uzgoj limuna može biti veoma interesantan, posebno deci koja na taj način mogu ispratiti rast limuna od semenke do limunade koju će na kraju procesa i popiti.
Iako limun počinje da cveta još kao mlada biljka, doneće plodove tek posle par godina.
Da li ste znali da možete uzgajati limun i grejpfrut u saksiji?
Da bi ste to uradili potrebne su vam košpice limuna ili grejpa i zemlja.
Izaberite najkrupnije košpice i uklonite spoljašnju opnu sa njih.>>Foto<<
Stavite košpice u manju posudu i nalijte vodu preko njih. Nemojte koristiti svežu vodu sa česme ili je prokuvajte i ohladite da bi ste uklonili hlor iz nje. Menjajte vodu svakog dana.
Natapanjem će se oko košpica stvoriti želatinasti sloj, što je normalno. >>Foto<<
Postavite sloj kamenja na dno saksije da bi ste napravili drenažu. Zatim napunite saksiju vlažnom zemljom. Košpice zabodite u zemlju sa razmakom od 5 mm, vodeći računa da zašiljeni kraj ide prema dole. >>Foto<<
Prekrijte košpice peskom ili sitnim šljunkom.
Sledeća 2 do 3 dana prskalicom kvasite površinu. Možete prekriti saksiju kesom ili plastičnom folijom da bi dobili efekat staklene bašte.
Nastavite sa prskanjem jednom u dva dana da bi ste pomogli klijanje biljaka.
Posle 7-8 dana bi se trebali pojaviti prvi izdanci. >>Foto<<
Ako se pojavi previše izdanaka, pažljivo ih presadite u drugu saksiju. Biljkama je potreban prostor. >>Foto<<
Nakon 3 do 5 meseci, kada biljke porastu, izaberite najlepše i najjače koje ćete presaditi u individualne saksije većeg prečnika. Priprema zemlje je ista kao i prilikom sađenja košpica. >>Foto<<
Nemojte očekivati da će biljke početi da donose plodove ako ih ne okalemite. U svakom slučaju neokalemljene biljke će izrasti u veoma lepe i luksuzne kućne biljke.
Limun voli tuširanje. Leti je potrebno zalivanje i prehrana. Preporuka je da tokom leta bude na svežem vazduhu. >>Foto<<
Ako posedujte dvorište, dobro je limun držati na sunčanom mestu.
Zimi je limun potrebno držati u svetlim, provetrenim prostorijama u kojima temperature ne idu u minus. Zimi ga ne treba previše zalivati ali isto tako i ne dozvoliti da zemlja bude suva. Ako primetite da tokom zime limunu opada deo lišća nemojte brinuti jer je to normalno. Na proleće ga orežite i ubrzo će se pojaviti nove grane formirajući lepu žbunastu krunu.
(Agro-Eko Magazin)