EU: Do 2020. biće zabranjena štetna plastika i neke plastične vrećice
Najštetnija plastika i neke plestične vrećice trebali bi biti zabranjeni do 2020. godine, navodi se u rezoluiji o strategiji EU za plastični otpad, koja je usvojena u utorak. Unija bi morala postaviti obavezujuće ciljeve za recikliranje plastičnog otpada, smatraju zastupnici Evropskog parlamenta. U utorak usvojena rezolucija je odgovor na zelenu knjigu Evropske komisije o strategiji za plastični otpad. Poslanici naglašavaju da je plastični otpad štetan za okoliš. Po njihovom mišljenju to je posljedica nedostatka posebnih pravila EU na tom pdoručju i odstutnsoti specifičnih pravila za postupanje sa plastičnim otpadom, čak i ako postoje velike mogućnosti. Rezolucija predlaže uspostavljanje obavezujućih ciljeva u evropskom zakonodavstvu za sakupljanje i razvrstavanje do 80 posto plastčnog otpada.
Obavezujući kriteriji za recikliranje i ujednačeni kriteriji za sakupljanje i razvrstavanje otpada bi morali biti oblikovani tako da osiguraju poštenu konkurenciju, smatraju poslanici i dodaju da bi EU morala ponovo razmotiri evropske direktive o ambalaži. Parlament je Evropsku komisiju pozvao da u 2014. godini pripremi prijedloge o postepenom napuštanju odlaganja otpada primjerenog za recikliranje ili preradu na odlagalištima do 2020. te oblikuje mjere koje bi poticale njihovo spaljivanje. Plastični otpaci po mišljenju poslanika ne bi smjeli biti upotrijebljeni kao izvor energije, osim ako nema druge mogućnosti. Najopasniji plastični materijali bi morali po mišljenju Parlamenta - biti povučeni sa tržišta.
Plastične vrećice za jednokratnu upotrebu bi morale biti postepeno povučene, ako je to moguće. Također, potrebno je preduzeti mjere protiv nezakonitog izvoza i odlaganja plastičnog otpada, upozorava Parlament. Poslanici naglašavaju da je ekonomski potencijal recikliranja plastike još uvijek neikorišten. Oko 25 % takvog otpada danas ide u reciklažu. Puna provedba zakonodavstva EU na tom području bi uštedjela 72 milijarde eura godišnje, sektor upravljanja otpadom bi imao za 42 milijarde eura veći promet, a do 2020. godine bi bilo otvoreno 400 hiljada novih radnih mjesta, navodi se u rezoluciji.
(AGRO-EKO Magazin/agencije)
Ukoliko želite biti redovno informisani o sadržajima AGRO-EKO Magazina, podržite nas Vašim like-om na naš FB Funpage. Hvala!