BiH: Crveno svjetlo za zelene tehnologije
BiH je jedna od rijetkih zemalja u Evropi koje ne pružaju nikakve pogodnosti za fizička i pravna lica koja bi željela uvesti iz inostranstva solarne panele, kupiti električni automobil ili instalirati bilo koji drugi obnovljivi izvor energije.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH ističu da prema Zakonu o carinskoj politici BiH nisu posebno izdvojeni i definisani obnovljivi izvori energije, kao ni električni automobili kao roba koja se oslobađa pri uvozu.
"To samo po sebi implicira da ova roba mora ispuniti uslove kao i svaka druga roba koja se uvozi na povlasticu", kaže Ratko Kovačević, portparol UIO. On pojašnjava da bi ovi proizvodi mogli biti oslobođeni određenih dažbina, ali ne zbog toga što se radi o "zelenim" tehnologijama.
"Ukoliko roba koja je predmet vašeg upita pri uvozu posjeduje uredno popunjene dokaze o porijeklu, a shodno međunarodnim ugovorima to jest sporazumima o slobodnoj trgovini koje je BiH potpisala, na istu se primjenjuje preferencijalna stopa carine pri uvozu, s tim da vam još jednom napominjemo da ova roba pri tome nema poseban tretman već se oslobađa kao i svaka druga roba koja ispunjava uslove propisane međunarodnim sporazumima o slobodnoj trgovini", rekao je on.
U Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS ističu da je većina politika u oblasti energije na nadležnom ministarstvu, a da se njihov domen odnosi samo na projekt sa Svjetskom bankom BiH u vezi s energetskom efikasnošću.
Iako nema pogodnosti pri uvozu, entitetska ministarstva pružaju podsticaje za one koji se žele baviti obnovljivim izvorima energije.
Tako, na primjer, u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS ističu da BiH prema Ugovoru o osnivanju Energetske zajednice ima obavezu da podstiče obnovljive izvore energije i dostigne definisane obavezujuće ciljeve do 2020. godine, te da RS već pruža garantovanu otkupnu cijenu proizvođačima koji električnu energiju proizvode u postrojenjima koja koriste obnovljive izvore energije i ispunjavaju uslove propisane Zakonom o obnovljivim izvorima energije.
"Sistem podsticaja treba da omogući isplativost projekta za investitore, a da RS postigne definisane ciljeve uz što manje povećanje cijene krajnjim potrošačima s obzirom na to da se sredstva za podsticaj obezbjeđuju dodatkom na tarifu za električnu energiju", naveli su oni.
U Delegaciji EU u Sarajevu, pak, upozoravaju da naša zemlja još nije ratifikovala Pariski sporazum i dodaju da je taj proces u toku.
"Ohrabrujemo vlasti BiH da što prije ratifikuju sporazum i uspostave politike identifikovane u okviru Planiranog nacionalnog utvrđenog doprinosa BiH (INDC), kako bi se odmah ostvarile dobrobiti ovakvog djelovanja", istakli su oni.
Što se tiče energetskih politika, ističu da su ministarstva na entitetskom nivou i regulatorne komisije u najboljoj poziciji da daju detalje o tome kako se uspostavljaju podsticajni programi.
"Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH takođe može pružiti informacije u vezi s ispunjavanjem obaveza BiH u pogledu korištenja obnovljivih izvora energije koje proizlaze iz Ugovora o Energetskoj zajednici", dodali su.
Agro-Eko Magazin / izvor: Nezavisne novine