Solarnom energijom do podmirenja 60 posto potreba za toplom vodom
Solarne instalacije za pripremu tople potrošne vode ili solarni kombinovani sistemi više ne predstavljaju tzv. alternativne izvore energije već predstavljaju uobičajen način za dobijanje tople vode ili dodatni izvor energije za grijanje.
U našem podneblju (Jugoistočna Evropa) imamo dovoljan broj sunčanih dana tokom godine da možemo samo sa energijom Sunca podmiriti više od polovine (60%) godišnje potrebe za toplom vodom. U periodu od aprila do oktobra dužina obdanice i intenzitet sunčevog zračenja omogućuju da se dnevno dobije 50 litara vode temperature 60°C po metru kvadratnom instaliranih solarnih kolektora. Ovo praktično znači da solarni sistemi od 2 metra kvadratna instalirane površine mogu podmiriti nešto više od polovine godišnje potrebe za toplom potrošnom vodom jednog prosječnog domaćinstva.
U periodu kada se toplota dobija iz solarnih kolektora, ne koristi se nijedan drugi izvor energije, dok u periodu kada nema solarnog prinosa koristi se pomoćni izvor energije (el. energija, gas, čvrsto gorivo). Dakle govorimo o Suncu kao primarnom izvoru energije. Solarni kombi sistemi koriste se za grijanje gdje je Sunce sekundarni izvor energije.
Učešće sunčeve energije u ukupnom energetskom bilansu tokom grijne sezone zavisi od površine instaliranih kolektora i od vrste grijne instalacije (radijatorsko, zidno, podno grijanje). U slučaju podnog i zidnog grijanja imamo povoljniju situaciju pošto je potrebna niža temperature radnog medijuma. Solarni kombi sistem akumulira toplotu tokom trajanja sunčevog zračenja preko dana, i zatim kada se pojavi potreba (može i u toku trajanja perioda akumulacije) prenosi toplotu u objekat koji se grije. U periodu oktobar - novembar i februar - mart - april intenzitet sunčevog zračenja je dovoljan (u prosjeku 0,7kw/ h) da zadovolji potrebe grijanja u prelaznom periodu.
(Izvor: Solar Team - Senta / prilagodio: AGRO-EKO Magazin)