Aromom određen kao začin, bosiljak pruža brojna ljekovita svojstva
Bosiljak (lat. ocimum basilicum) jednogodišnja biljka aromatičnog mirisa. Raste kao grm u visinu do 60cm. Cvate u period od juna do septembra mjeseca. Bosiljak porijeklo vodi sa indijskog potkontineta, a danas je rasprostranjena na širem području sredozemlja.
Najrasprostranjeniji je zeleni bosiljak, a mogu se se sresti sa tamnim i ljubičastim bosiljkom. Pored aromatičnih svojstava, bosiljak se može koristiti i kao ukrasna biljka, a naročito ove rjeđe vrste. Načešća upotreba bosiljka je u kulinarstvu, gdje se koristi kao začin. Upotrebljava se pri spravljanju povrtnih juha, umaka, tjestenine, pri pripremanju lakših jela od mesa, peradi, ribe i morskih plodova, kao začin u umacima za salate, itd.
Bosiljak u velikom procentu sadrži eterična ulja – linalol, estragol i kamfor, kao i ugljikohidrate, protein, kiseline (oleanol i ursol) te vitamine A i C.
Njegova ljekovita svojstva izražena su u vidu antibakterijskog djelovanja, umirujućeg, zatim kod liječenja upale crijeva, mokraćnih kanala, nadimanja, migrene, problema sa disajnim putevima, kašljem. Takođe, blagotvoran je i kod problema sa cirkulacijom, kod istegnuća, problemima sa kožom, nesanicom, ali i kod anksioznosti, nervoze, depresije, te hroničnog umora.
Bosiljak se preporučuje naročito majkama dojiljama, jer je utvrđeno kako pospješuje stvaranje mlijeka, ali se ne preporučuje trudnicama i maloj djeci (ispod godinu dana). Takođe je nekim studijama utvrđeno kako bosiljak konzumiranjem aktivira tilenol, koji u pretjeranoj količini izaziva probleme sa jetrom.
(AGRO-EKO Magazin)
Ukoliko želite biti redovno informisani o sadržajima AGRO-EKO Magazina, podržite nas Vašim like-om na naš FB Funpage. Hvala!