'Supermahunarka': Grašak vraća energiju organizmu i čuva zdravlje bubrega
Grašak je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice mahunarki, a odlikuje se visokom hranjivom vrijednošću. U 100g sadržano je 81 kcal, bogat je izvor ugljikoidrata i vlakana, glukuronske kiseline, fruktoze, glukoze, proteina, vitamina C, E i K, dok osušeni plodovi sadrže obilje vitamina B1, poznatog kao tiamin, kao i B2, odnosno riboflavin i B3-niacin.
Grašak je preporučljiv za održavanje zdravlja kostiju i kardiovaskularnog sistema, obzirom da je odličan izvor vitamina K koji aktivira osteokalcin, a koji pomaže ugradnji kalcija u kostima i održava normalno grušanje krvi. Zdravlju kostiju grašak doprinosi i zbog prisustva folne kiseline i vitamina B6, čime sprječava nakupljanje homocisteina koji narušava vezanje kolagena u kostima a što dovodi do osteoporoze, ali i ateroskleroze.
Nutritijenti koji pomažu u prevenciji raka sadržani su u grašku, kao npr vitamin C koji štiti DNA od oštećenja, djeluje kao antioksidant i pojačava imunološke funkcije organizma te inhibrira nitrozamine. Takođe, betakaroten, provitamin vitamina A pomaže u prevenciji raka i srčanih bolesti. Vlakna sadržana u grašku preventivno djeluju protiv raka debelog crijeva, i inače regulišu probavu.
Zbog prisustva željeza, grašak je koristan u borbi sa anemijom, a uz to uklanja umor, a vraćanju energije doprinosi i visoka koncentracija tijamina (B1). Takođe, blagotvorno djeluje na nervni sistem, zdravlje kože i kose.
Pored navedenih koristi ove maunarke, grašak putem prisutni bjelančevina blagotvorno djeluje protiv visokog krvnog pritiska i hronične bubrežne insufijencije koja u konačnici dovodi do prestanka rada bubrega.
Obzirom da je teže probavljiva namirnica, grašak se ne preporučuje osobama koje pate od želučanih tegoba, a zbog izazivanja nadutosti može otežati disanje i rad srca. U ovim slučajevima preporučuje se konzumacija pasiranog graška.
(AGRO-EKO Magazin)