Panonska jezera: Od početka sezone 200 hiljada ljudi posjetilo 'slanu oazu' u centru Tuzle (FOTO)
Od momenta kada je ove godine svečano otvoreno za posjetioce,18.06., Panonska jezera u Tuzli do početka avgusta posjetilo je oko 200 hiljada ljudi. Kako navode iz JKP Pannonica, taj broj bi zasigurno bio i mnogo veći da su vremenske prilike dozvolile svakodnevno uživanje u ovom predivnom kompleksu koji nudi sve što je potrebno za savršen užitak.
Ukoliko niste imali priliku posjetiti Panonska jezera, vjerovatno se pitate šta je u njima toliko posebno pa da bilježe mnogobrojne posjete i da su za tuzlake, ali i ostale postali sinonim za 'tuzlansko more'
Tuzla je jedini grad u Evropi koji ima slana jezera i jedini grad na svijetu čija se slana jezera, kupalište i plaža nalaze u centru grada.
Panonsko more povlačilo sa velikog dijela evropskog tla, ispod Tuzle je ostavilo milione tona naslaga kamene soli i slane vode. Zahvaljujući ovom prirodnom bogatstvu, a uz podršku domaćih stručnjaka, slana voda je izvučena na površinu i 2003. godine pretvorena u Panonsko jezero I, a 2008. godine izgrađeno je i Panonski jezero II. Panonsko jezero III izgrađeno je u septembru 2012. godine.
Pored tri jezera, koja su površine oko 17.000 m2, u uređenom prostoru koji obuhvata oko 60.000 m2 nalaze se i slapovi koji se sastoje iz pet vodenih kaskada i dva bazena za kupanje. Naravno, tu su i dodatni sportsko-rekreativni sadržaji, ugostiteljski objekti te sva potrebna prateća infrastruktura, ali i arheološki park u obliku neolitskog-sojeničkog naselja sa muzejskom postavkom koja govori o kontinuitetu življenja na prostoru grada Tuzle još iz doba neolita.
Šta osim užitka nude Panonska jezera?
Ovo su jezera u kojima se nalazi mineralima bogata slana voda, koja se slanim bunarima crpi ispod zemlje. Salinitet vode odgovara morskoj vodi i iznosi 30-40 gr./l. Slana voda ima izuzetna terapijska svojstva. Pored užitka u kupanju u vodi, ova voda ima i ljekovita svojstva, pogotovo u liječenju steriliteta, reumatskih i disajnih oboljenja.
Slana voda u jezerima nastaje kao spoj tehnološke vode i slanice. Udio slane vode u vodnoj zapremini iznosi oko 30%, a salinitet se kreće 30-35 gr/l. Panonska jezera su bogata mineralima poput kalcija, natrija, sumpora, joda, broma i dr. Voda u jezerima neprestano kruži, i prečišćava se pješčanim filterima.
U 4 godine kompleks Panonike posjetilo je oko 2 miliona turista. Za posljednjih mjesec dana, čak i pored perioda loših vremenskih prilika, jezera je posjetilo 200 hiljada ljudi. Razlog tome možete pronaći u sljedećim fotografijama:
Agro-Eko Magazin / foto: Pannonica