(Foto) Đavolja varoš: Prirodni fenomen na jugu Srbije
Đavolja varoš prirodni je fenomen koji se nalazi na jugu Srbije (oko 90 km jugozapadno od grada Niša), na terioriji opštine Kuršumlija na između 660 i 700m nadmorske visine, a čine ga 202 kamene figure koje su na južnim obroncima planine Radan nastale dugotrajnim djelovanjem prirode. Zemljane figure ili kako ih lokalno stanovništvo naziva 'kule' smještene su u dvije jaruge podijeljene uskom vododijelnicom čiji se izvorišni dijelovi spajaju u strahovito erozivnim procesima razorenu čelenku. Jaruge takođe imaju čudne nazive: jedna je 'Đavolja Jaruga' a druga 'Paklena Jaruga'.
Figure su različitih oblika i dimenzija, visine od 2 do 5m, širine 0,5 do 3m. Nastaju kao rezultat dugotrajnog i specifičnog erozivnog procesa. Pored kamenih tornjeva, Đavolja varoš je poznata i po dva izvora vode sa visokom mineralizacijom. Jedna je "Đavolja voda", hladan i ekstremno kiseli izvor (pH 1,5) s visokom mineralizacijom (15 g/l vode), a nalazi se u Đavoljoj jaruzi. Crveno vrelo je drugi izvor (pH 3.5), s nižom mineralizacijom (4,372 mg/l vode).
Ova dva, u svijetu retka prirodna fenomena posmatrana zajedno Đavolju Varoš čine pravim svjetskim čudom prirode, čiji ambijent dopunjava mistična okolina.
Lokalitet 'Đavolja Varoš' je stavljen pod zaštitu države Srbije još 1959. godine, a 1995. godine je Uredbom Vlade Republike Srbije proglašen za prirodno dobro od izuzetnog značaja i stavljen u prvu kategoriju zaštite – Spomenik prirode.
Osamnaestog marta 2002.godine Srbija je nominovala Đavolja varoš za upis u UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Evropi.
>>Fotografije Đavolje Varoši<<