Primena duplih folija u plasteničkoj proizvodnji
Sistem duplih folija se često praktikuje u povrtarskoj proizvodnji, ali se veoma često greši u izboru folija za odredjene sisteme postavljanja.
Kod najsavremenijih i najskupljih plastenika isključivo se koriste EVA folije, najčešce obe od 200 mikrona debljine pri čemu je unutrašnja obično sa termičkim i nekapajućim ili antimist dodatkom.
Kod jednostavnijih konstrukcija visokih tunela uobičajeno je da se unutrašnja folija postavlja na donji luk rešetkaste konstrukcije luka ili na paralelnu potkonstrukciju, ili se polaže na horizontalnu poprečnu gredu. Koji od ovih sistema je delotovorniji?
Kada primenjujemo grejanje onda treba koristiti paralelno postavljene folije pri čemu unutrašnja folija treba da bude nekapajuća i termička, jer se kao i kod svih fluida veća zapremina vazduha sporije hladi. Nasuprot tome, kada se rana proizvodnja odvija bez dopunskog zagrevanja, onda unutrašnja termička folija ima zadatak da spreči izračivanje toplote iz zemljišta i biljaka akumulirane tokom dana u što manju zapremnu vazduha.
Primena duplih folija u plasteničkoj proizvodnji
U prvom slučaju količina direktne sunčeve svetlosti, naročito ako je unutrašnja folija dobro zategnute je pa se unutrašnjost plastenika bolje greje preko dana. Tada treba odabrati kao spoljnu UV Clear foliju od 180 mikrona sa što većom transparentnošcu i AD IR od 80 mikrona kao unutrašnju sa izuzetnim termičkim osobinama, ali nešto slabijom transparentnošcu.
U drugom slučaju, spoljna folija takodje može biti UV Clear ili AD IR debljine 150 mikrona, a kao unutrašnju biramo jako transparentnu nekapajuću i termičku tanku unutrašnju foliju debljine 30 mikrona.
izvor: Agro Infotel / PSSS Prokuplje