Bosnian Arabic Bulgarian English German Italian Macedonian Russian Slovenian Spanish Turkish
Укладка ламината на пол. Быстрая укладка ламината своими руками видео. Укладка ламината по диагонали. Пробковое покрытие для пола. Качественная укладка пробкового пола. Пробковый пол плюсы и минусы. Смеси для выравнивания пола. Быстрое выравнивание бетонного пола. Выравнивание пола стоимость. Самоделки для дома. Лучшие самоделки для дома своими руками. Полезные самоделки для дома. Как обустроить кухню. Как обустроить маленькую кухню быстро. Как обустроить кухню фото. Как открыть свой магазин. Хочу открыть магазин с большим капиталом. Сколько стоит открыть магазин. Диван своими руками. Как сделать диван своими руками для дома. Диван своими руками чертежи. Дизайн маленькой кухни. Красивый дизайн интерьера кухни фото. Малогабаритные кухни дизайн.

Klikni 'Sviđa mi se' i prati nas na Facebook-u!

Luk srebrnjak - pripreme za setvu u avgustu

luk srebrnjakU toku avgusta meseca treba započeti pripremu zemljišta za setvu i sadnju luka srebrnjaka koji je namenjen za prolećnu potrošnju mladog luka ili za proizvodnju zrelih lukovica u toku juna meseca.

Najpoznatije gajene sorte su: Majski srebrnjak, Junski srebrnjak, Sidra, Skopski srebrnjak i dr., a naziv srebrnjak dobili su po belim ovojnim listovima lukovice. Ovo povrće uglavnom dolazi posle useva koji se skidaju tokom juna i jula meseca odnosno kada su njive slobodne od drugih useva tako da je potrebno na vreme izvršiti osnovne operacije kao što su oranje, đubrenje sa 200-300 kg NPK (8:16:24) po ha i  površinsku pripremu zemljišta.

 Za setvu se priprema leja širine oko 120 cm proizvoljne dužine. Najčešća greška proizvođača je setva omaške. Setva se obavlja u redove na rastojanju od oko 5 cm i na dubinu oko 2 cm. Najpoželjnije rastojanje u redu je 25 cm kako bi se dobio što kvalitetniji rasad. Posle setve seme je potrebno prekriti kompostom ili kvalitetnom zemljom i dobro zaliti. Do momenta rasađivanja treba primenjivati redovne mere nege kao što su zalivanje, prihranjivanje i po potrebi zaštita.

Rasađivanje na manjim površinama obavlja se ručno, a na većim mašinski. Biljke se rasađuju u trake, s tim što je u redu rastojanje 4-5 cm, a kasnije se proređuju sve do sklopa koji je potreban za pravilan rast lukovice.  Nakon rasađivanja se obavlja zalivanje. U ovoj proizvodnji zalivanje je potrebno obavljati u proleće ako nema dovoljno vlage, uz prihranjivanje useva jednom ili u dva navrata sa 200-300 kg NPK (8:16:24) po ha ili sa oko 150 kg azotnog đubriva po ha ukoliko je usev izrazito slab.

Pored proizvodnje luka srebrnjaka iz  direktne setve i iz rasada može se obavljati i sadnja iz arpadžika od početka septembra do kraja oktobra. Sadi se u trake od 4-6 redova na rastojanju od 20 cm između redova i 40 cm između traka. U redu se rastojanje kreće od 3-10 cm a može i češće ukoliko se vrši sukcesivno čupanje mladog luka u rano proleće. Dalje mere nege su kao pri redovnoj proizvodnji direktnom setvom, a sastoje se od zaštite useva od korova, bolesti, štetočina i zalivanja u drugom delu vegetacije ukoliko je to potrebno.  Luk srebrnjak, zavisno od sorte, dospeva početkom juna.

Zrele lukovice srebrnjaka čuvaju se kratko, mesec do mesec i po dana, a u kontrolisanim uslovima (hladnjačama) znatno duže. Uz pravilnu agrotehniku mogu da se ostvare prinosi 30-40 tona po hektaru.

Agro-Eko Magazin / izvor: AgroInfotel, autor:  Milica Popadić, dipl. ing. ratarstva i povrtarstva


 

Nasumični sadržaj