Hren - kako dobiti sadni materijal, kako čuvati a zatim saditi reznice
Dijeljenjem podzemnog stabla (korijena) dobija se sadni materijal. Za reznice se koriste jednogodišnji izdanci. Najkvalitetnije su reznice iz nižih dijelova izdanka. Priprema reznice obavlja se u periodu mirovanja, jer se one iz vegetativnog perioda slabije ukorjenjuju i češće cvjetaju. Za jednogodišnju proizvodnju optimalna debljina reznice je oko 1 cm (deblje reznice su neekonomične).
Kada se sade tanke reznice hren mora da se gaji kao dvogodišnji usjev. Najveći prinos daju reznice dužine 25-30 cm, jer daju dobar podzemni izdanak, a bočni izdanci se obrazuju u donjem dijelu i u vrijeme ubiranja pogodni su kao sadni materijal. Suviše duge reznice daju duge izdanke, koji se pri vađenju kidaju i zakorovljuju njivu.
Optimalna dužina reznica zavisi od zemljišta i načina gajenja. Za laka zemljišta optimum je 20-25 cm, za teža 15-20 cm; za mehanizovanu sadnju 12-15 cm, a za ručnu sadnju u bašti i do 30-40 cm. Za jednogodišnju proizvodnju mogu da se koriste kratke reznice (1-3 cm), s tim da imaju 1-2 pupoljka. To omogućuje, na kraju vegetacije, dobijanje dve nove reznice dužine 16-18 cm. Za brzo umnožavanje reznica primenjuje se forsiranje standardnih reznica dužine oko 10 cm ili vršni dijelovi izdanaka sa po 2 pupoljka, dužine oko 5 cm.
Reznice se na oko dvije sedmice pred sadnju unose u prostorije na 15 stepeni i slažu uz međusloj pijeska, strugotine. Vrlo brzo nastaje prorastanje. Za proizvodnju kvalitetnih reznica najbolja je sadnja na gredice u plitku brazdu (tri reda sa rastojanjem 30-35 cm i u redu 20-25 cm) na dubinu 3-5 cm. U toku vegetacije obavlja se 3-4 kultiviranja i 2-3 okopavanja, a u fazi 3-4 lista biljke se prihranjuju tečnim organskim đubrivom ili sa 150-200 kg NPK đubriva.
U jesen ili u proljeće sljedeće godine biljke se izoravaju i obavlja se priprema reznica. Sa reznica se grubom tkaninom skidaju središnji pupoljci, ostavljajući sa oba kraja vršne pupoljke. Na gornjem dijelu reznice (na dužini od 1-1,5 cm) razviće se listovi, a na donjem dijelu (na dužini od 2-3 cm) jednogodišnje podzemno stablo (korijen). Čišćenjem reznica nova podzemna stabla su prava, ravna, iako je prinos veći ako se ne skidaju pupoljci.
Najčešće biljka hrena daje 3-10 reznica, odnosno 1 ha obezbeđuje sadni materijal za 3 ha. Najčešće se sadi 600-1200 kg reznica/ha. Pripripremi reznica, zbog pravilnog razvoja biljke vršni dio se siječe ravno, a donji koso.
U jesen ili zimu pripremljene reznice čuvaju se u trapu sa pijeskom do sadnje ili u hladnjačama na 0-2 stepena, uz visoku relativnu vlažnost od 98%.
(Izvor: AGRO INFOTEL / prilagodio: AGRO-EKO Magazin)