Bosnian Arabic Bulgarian English German Italian Macedonian Russian Slovenian Spanish Turkish
Ремонт ноутбука своими руками. Быстрый и гарантийный ремонт ноутбуков. Срочный ремонт ноутбуков. Ремонт компьютеров на дому. Быстрый ремонт компьютеров своими руками. Настройка и ремонт компьютеров. Java уроки для начинающих. Лучшие java уроки. Учим язык Java с нуля. Обзор смартфонов samsung. Качественный обзор смартфонов samsung galaxy. Обзор смартфона samsung galaxy s4. Фото картинки приколы. Самые новые картинки приколы. Лучшие приколы картинки. Скачать аддоны для wow. Самые новые аддоны для wow скачать. Скачать аддоны для wow быстро и без реги. Видео уроки python. Лучшие python уроки. Учим язык python с нуля. Скачать шаблоны для Joomla. Самые новые joomla шаблоны. Бесплатные шаблоны для Joomla.

Klikni 'Sviđa mi se' i prati nas na Facebook-u!

Srbija: Za obnovljive izvore energije izdvojeno 3,9 milijardi dinara

solarni paneli r13147Ministarstvo rudarstva i energetike isplatilo je protekle godine 3,9 milijardi dinara privrednicima koji struju proizvode kroz obnovljive izvore energije.

Reč je o sredstvima prikupljenim naplatom za „za povlašćene proizvođače" i prodatu struju krajnjim kupcima, saopšteno je Tanjugu u tom ministarstvu.

"Privrednicima je isplaćeno 3,9 milijardi dinara, a ta sredstva smo prikupili kroz naplatu za 'povlašćene proizvođače'", kažu oni i najavljuju da pripremaju regulativu koja će omogućiti investitorima na slobodnom tržištu da ulažu u projekte koji koriste čistu energiju.

"Najbolji primer za to je sistem 'fid-in' tarifa, odnosno, podsticaj koji dajemo svima koji proizvode struju kroz obnovljive izvore", kažu u Ministarstvu.

Međutim, obajšnjavaju, pre analize obima investicija u obnovljive izvore, treba napomenuti da je dobijanje električne i toplotne energije uglavnom skuplje ako se koriste "zeleni" izvori u odnosu na konvencionalne, kao što su ugalj, drva, gas i nafta.

"Cenu svega toga na kraju plaćaju krajnji kupci. Uzimajući u obzir realne mogućnosti građana i privrede, da podrže povećanje cene krajnje energije, veoma je važno postepeno proširivati udeo obnovljive energije u krajnjoj potrošnji", objašnjavaju u Ministarstvu.

Ocenjuju da će se do 2020. godine ostvariti zacrtani nacionalni cilj, da u ukupnoj potrošnji energije, obnoviljivi izvori (OIE) čine 27 odsto.

"Namera je da se do isteka uredbi krajem 2018. godine ništa ne menja vezano za postojeće mere podsticaja, a pored toga, Nacionalni akcioni plan za OIE koji ističe 2020. godine, takođe ne bi trebalo da se menja", objašnjavaju u Ministarstvu energetike.

U međuvremenu, od 2018. do 2020.godine će biti pripremljen novi sistem podrške OIE, koji je u skladu sa najnovijim preporukama Energetske zajednice i usmeren ka tržišnim principima, kažu oni.

Agro-Eko Magazin / agencije


Nasumični sadržaj